Na Svobodné chebské škole se opět konal projektový den

Již několik let se na Svobodné chebské škole konají projektové dny, které se postupem času staly neodmyslitelnou součástí každoročního školního harmonogramu. Jedná se o milou tradici, za níž však stojí ohromná spousta práce jak ze strany studentů a žáků napříč všemi ročníky, tak ze strany jejich učitelů zodpovědných za zdárný průběh všech činností spojených s jednotlivými projekty.
A co je vlastně cílem projektového dne? Jedná se o akci, která má primárně sloužit k vytvoření pracovní atmosféry a přátelských vztahů při skupinové práci mezi žáky a studenty a k rozvíjení schopnosti řešit a prezentovat řešení problémů. Hlavním smyslem přitom je, aby prezentované projekty byly zábavné a v neposlední řadě i poučné. Pravidelně jsou zváni všichni příznivci naší školy a také ti, kteří by rádi poznali naše pedagogy, žáky a studenty či atmosféru ve škole. Žáci a studenti na prezentaci projektů představují výsledky mnohahodinové práce na řešení náročných úkolů v rámci takřka všech předmětů vyučovaných na škole.
Letos byl projektový den naplánován na čtvrtek 25. února. Projekty z oblasti přírodních i humanitních věd byly našimi žáky a studenty za podpory pedagogů prezentovány v průběhu celého odpoledne a bylo jich tolik, že došlo k obsazení prakticky všech učeben.
Na návštěvnost jsme si po celou dobu trvání akce rozhodně nemohli stěžovat a je nutno podotknout, že všichni měli plné ruce práce. Odměnou nám všem bylo nadšené uznání a zájem ze strany návštěvníků.
A jaká byla témata letošních projektů? Na prvním stupni bylo možno spatřit krásně a precizně zpracované prezentace a výtvory týkající se zdraví, cestování, naší planety a vesmíru, knih a všeho kolem nich, ti nejmenší nám poté milou formou představili svět pohádek Františka Hrubína.
Fyzikálnímu a chemickému pokusnictví se věnovali na druhém stupni a na gymnáziu, kde se mohli přítomní seznámit s prvky zemské kůry, podstatou a historií způsobů rozdělávání ohně, či nahlédnout do tajů mechaniky názorně předvedených na modelu vlastnoručně vyrobené fontány. Lámat hlavu si každý mohl při matematických hrách či rozpoznávání významu lidových přísloví a pranostik. Pozadu nezůstala ani sekce literární. Připravena byla prezentace na téma aktuálního výročí narození významného českého básníka Karla Tomana, spojená s možností poslechu jeho jedinečných básní v podání recitátorů z řad našich talentovaných žáků. Dramatické nadání našich svěřenců potvrdilo hned několik vystoupení založených na osobitém zpracování různých témat jako např. lidových tradic spjatých s masopustním obdobím, či pohádkovém příběhu o Sněhurce, který byl navíc originálně předveden v angličtině, podobně jako příběh o Karlíkovi a továrně na čokoládu. Pro milovníky dalších druhů umění bylo připraveno několik projektů v podobě výstavky zaměřené na historii divadla v Chebu, prezentace zajímavé počítačové grafiky a animací, či představení originální výzdoby učebny hudební výchovy týkající se hudby a jejích autorů.
Závěrem bychom rádi poděkovali všem návštěvníkům za možnost společného strávení těchto neopakovatelných chvil a věříme, že podobný zájem o dění na naší škole bude mezi veřejností přetrvávat i nadále.
Kolektiv SCHŠ, žáci a studenti.